PTV111-4420A-B104
DigiKey Part Number
PTV111-4420A-B104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTV111-4420A-B104
Description
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100k Ohm 1 Gang Linear Through Hole, Snap In Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTV111-4420A-B104 Models
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Top Adjustment
Series
Rotation
300°
Packaging
Tray
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Resistance (Ohms)
100k
Actuator Type
Flatted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Mounting Type
Through Hole, Snap In
Number of Turns
1.0
Size - Body
Rectangular - 0.528" x 0.472" Face (13.40mm x 12.00mm)