PTL20-15R0-104B1
DigiKey Part Number
PTL20-15R0-104B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTL20-15R0-104B1
Description
SLIDE POT 100KOHM 0.05W TOP 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 0.05W, 1/20W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Standard, LED
Packaging
Tray
Travel Range
20mm
Part Status
Active
Size / Dimension
Rectangular - 1.378" L x 0.354" W x 0.276" H (35.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Resistance
100 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.05W, 1/20W