PTD904-1020K-A103
PTD904-1020K-A103
PTD904-1020K-A103
DigiKey Part Number
PTD904-1020K-A103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTD904-1020K-A103
Description
POT 10K OHM 1/40W CARBON LOG
Detailed Description
10k Ohm 4 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.025W, 1/40W PC Pins, Board Locks
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±10%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.025W, 1/40W
Built in Switch
None
Size - Body
Rectangular - 0.445" x 0.374" Face (11.30mm x 9.50mm)