PTD902-2220K-A503
DigiKey Part Number
PTD902-2220K-A503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTD902-2220K-A503
Description
POT 20K OHM 1/40W CARBON LOG
Detailed Description
20k Ohm 2 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.025W, 1/40W PC Pins, Board Locks
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
20k
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.025W, 1/40W
Built in Switch
Detent
Size - Body
Rectangular - 0.445" x 0.374" Face (11.30mm x 9.50mm)