PTD901-1220F-B503
DigiKey Part Number
PTD901-1220F-B503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTD901-1220F-B503
Description
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Detailed Description
50k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Actuator Type
Flatted
Resistance (Ohms)
50k
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±10%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Built in Switch
Detent
Size - Body
Rectangular - 0.445" x 0.374" Face (11.30mm x 9.50mm)