PTB6043-2010BPA103
DigiKey Part Number
PTB6043-2010BPA103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTB6043-2010BPA103
Description
SLIDE POT 10K OHM 0.25W TOP 60MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.25W, 1/4W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTB6043-2010BPA103 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Standard
Packaging
Tray
Travel Range
60mm
Part Status
Active
Size / Dimension
Rectangular - 3.465" L x 0.630" W x 0.315" H (88.00mm x 16.00mm x 8.00mm)
Resistance
10 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.25W, 1/4W