PTA6044-2015CPA223
DigiKey Part Number
PTA6044-2015CPA223-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTA6044-2015CPA223
Description
SLIDE POT 22K OHM 0.06W TOP 60MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 kOhms 0.06W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTA6044-2015CPA223 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Dual
Packaging
Tray
Travel Range
60mm
Part Status
Active
Size / Dimension
Rectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.256" H (75.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Resistance
22 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.06W