PDC023-EP13A05S
DigiKey Part Number
118-PDC023-EP13A05STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDC023-EP13A05S
Description
XFMR POE DC/DC CONV 37UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Over Ethernet (PoE) For For DC/DC Converters SMPS Transformer 3000V Isolation 250kHz Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDC023-EP13A05S Models
Category
Voltage - Auxiliary
12V @ 10mA
Manufacturer
Bourns Inc.
Voltage - Isolation
3000V
Series
Inductance @ Frequency
37µH @ 10kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency
250kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
For DC/DC Converters
Mounting Type
Surface Mount
Applications
Power Over Ethernet (PoE)
Size / Dimension
0.531" L x 0.524" W (13.50mm x 13.30mm)
Voltage - Primary
40 ~ 57V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)