PDB182-K420K-504A
PDB182-K420K-504A
PDB182-K420K-504A
DigiKey Part Number
PDB182-K420K-504A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB182-K420K-504A
Description
POT 500K OHM 0.06W CARBON LOG
Detailed Description
500k Ohm 2 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.06W PC Pins
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
500k
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.06W
Bushing Thread
M7 x 0.75
Built in Switch
None
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)