PDB181-K420F-503A3
PDB181-K420F-503A3
PDB181-K420F-503A3
DigiKey Part Number
118-PDB181-K420F-503A3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB181-K420F-503A3
Description
POT 50K OHM 1/10W CARBON LOG
Detailed Description
50k Ohm 1 Gang Logarithmic Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.1W, 1/10W PC Pins
Category
Number of Gangs
1
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
50k
Actuator Type
Flatted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M7 x 0.75
Mounting Type
Through Hole
Taper
Logarithmic
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)