GMOV-14D141K
DigiKey Part Number
GMOV-14D141K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMOV-14D141K
Description
VARISTOR 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Current - Surge
6 kA
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
78J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
4 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
140 V
Mounting Type
Through Hole
Maximum DC Volts
180 V
Package / Case
Disc 14mm