FW50A5R60JA
DigiKey Part Number
118-FW50A5R60JACT-ND - Cut Tape (CT)
118-FW50A5R60JATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW50A5R60JA
Description
RES 5.6 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Fusible, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Fusible, Safety
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)