CRT1206-BY-1004ELF
DigiKey Part Number
CRT1206-BY-1004ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CRT1206-BY-1004ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
CRT1206-BY-1004ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRT1206-BY-1004ELF
Description
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 MOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRT1206-BY-1004ELF Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)