CRT0805-PV-5601ELF
DigiKey Part Number
CRT0805-PV-5601ELF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRT0805-PV-5601ELF
Description
RES SMD 5.6KOHM 0.01% 1/8W 0805
Detailed Description
5.6 kOhms ±0.01% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thin Film
EDA/CAD Models
CRT0805-PV-5601ELF Models
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)