CMP1206QFX-1001ELF
DigiKey Part Number
118-CMP1206QFX-1001ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CMP1206QFX-1001ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMP1206QFX-1001ELF
Description
RES CHIP 1206 1K 1% 3/4W TC100
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)