CMF-SDP10-2
DigiKey Part Number
CMF-SDP10-2-2-ND - Tape & Reel (TR)
CMF-SDP10-2-1-ND - Cut Tape (CT)
CMF-SDP10-2-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF-SDP10-2
Description
PTC RESET FUSE 230V 180MA 4SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 230V (250V Int) 180 mA Ih Surface Mount 4-SMD Cube
EDA/CAD Models
CMF-SDP10-2 Models
Category
Current - Max
1 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Time to Trip
3.8 s
Series
Resistance - 25°C (Typ)
10 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Ceramic
Package / Case
4-SMD Cube
Voltage - Max
230V (250V Int)
Size / Dimension
0.433" L x 0.354" W (11.00mm x 9.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
180 mA
Thickness (Max)
0.453" (11.50mm)
Current - Trip (It)
360 mA