CDSOT236-T24
DigiKey Part Number
118-CDSOT236-T24TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CDSOT236-T24CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSOT236-T24
Description
TVS DIODE 24VWM 58.3VC SOT23-6
Customer Reference
Detailed Description
58.3V Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-6
EDA/CAD Models
CDSOT236-T24 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
350W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
4
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.3V