BVRA1210-46PFR
DigiKey Part Number
118-BVRA1210-46PFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-BVRA1210-46PFRCT-ND - Cut Tape (CT)
118-BVRA1210-46PFRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BVRA1210-46PFR
Description
VARISTOR MLV AUTO 46VAC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
76 V 450 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
Category
Current - Surge
450 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
2.5J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
730 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
46 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
60 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
69 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
76 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Max)
83 V