5.0SMDJ90A-Q
DigiKey Part Number
118-5.0SMDJ90A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-5.0SMDJ90A-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-5.0SMDJ90A-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ90A-Q
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
146V Clamp 34.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
34.3A