5.0SMDJ70CA
DigiKey Part Number
5.0SMDJ70CATR-ND - Tape & Reel (TR)
5.0SMDJ70CACT-ND - Cut Tape (CT)
5.0SMDJ70CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ70CA
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
113V Clamp 44.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5.0SMDJ70CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
44.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V