3851A-282-103BL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 284
Datasheet
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 1W Solder Lug
3851A-282-103BL
3851A-282-103BL
3851A-282-103BL
DigiKey Part Number
3851A-282-103BL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3851A-282-103BL
Description
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Bourns Inc.
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Series
Rotation
280°
Packaging
Tray
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.750" Dia (19.05mm)