3549S-2AA-104/104A
DigiKey Part Number
3549S-2AA-104/104A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3549S-2AA-104/104A
Description
POT 100K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Wirewound 2W Solder Lug
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Resistance (Ohms)
100k
Tolerance
±3%
Actuator Length
0.813" (20.64mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Bushing Thread
3/8-32
Size - Body
Round - 0.885" Dia (22.48mm)