3310Y-001-203L | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 3310Y-001-203L-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 3310Y-001-203L |
Description | POT 20K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.25W, 1/4W PC Pins |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 3310Y-001-203L Models |
Category | Adjustment Type Top Adjustment |
Manufacturer Bourns Inc. | Temperature Coefficient ±1000ppm/°C |
Series | Rotation 300° |
Packaging Bulk | Resistive Material Conductive Plastic |
Part Status Active | Termination Style PC Pins |
Resistance (Ohms) 20k | Actuator Type Slotted |
Tolerance ±20% | Actuator Length 0.500" (12.70mm) |
Power (Watts) 0.25W, 1/4W | Actuator Diameter 0.125" (3.18mm) |
Built in Switch None | Bushing Thread 1/4-32 |
Number of Turns 1.0 | Mounting Type Panel Mount |
Features Sealed | Size - Body Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm) |