3303C-1-502E is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
5 kOhms 0.15W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top and Bottom Adjustment
3303C-1-502E
DigiKey Part Number
3303C-1-502E-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3303C-1-502E
Description
TRIMMER 5K OHM 0.15W J LEAD TOP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3303C-1-502E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top and Bottom Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistive Material
Cermet
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
5 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Rectangular - 0.148" x 0.118" Face (3.75mm x 3.00mm)
Tolerance
±25%