3299Y-1-205 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 196
Datasheet
2 MOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
3299Y-1-205
DigiKey Part Number
3299Y-205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3299Y-1-205
Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
3299Y-1-205 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
2 MOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.240" Face (9.53mm x 6.10mm)
Tolerance
±10%