3296Y-1-472LF
DigiKey Part Number
118-3296Y-1-472LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3296Y-1-472LF
Description
TRIMMER 4.7K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
4.7 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3296Y-1-472LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
4.7 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.190" Face (9.53mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%