3296X-1-205LF
DigiKey Part Number
3296X-205LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3296X-1-205LF
Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
2 MOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3296X-1-205LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
2 MOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.395" x 0.190" Face (10.03mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%