3252X-1-205LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
2 MOhms 0.75W, 3/4W PC Pins Chassis Mount Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Side Adjustment
3252X-1-205LF
DigiKey Part Number
3252X-1-205LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3252X-1-205LF
Description
TRIMMER 2M OHM 0.75W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3252X-1-205LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
25.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
2 MOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.500" x 0.220" Face (12.70mm x 5.59mm)
Tolerance
±10%