VSBU-120C-D285
DigiKey Part Number
179-VSBU-120C-D285-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSBU-120C-D285
Description
AC/DC CONVERTER 28V 5V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 2 Output 28V 5V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VSBU-120C-D285 Models
Category
Current - Output 2
2 A
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Voltage - Isolation
4.242 kV
Part Status
Active
Efficiency
80%
Type
Open Frame
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Features
PFC
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 1
28V
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.32" H (127.0mm x 76.2mm x 33.5mm)
Voltage - Output 2
5V
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output 1
3.92 A