VOF-275-48
DigiKey Part Number
179-VOF-275-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-275-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 160W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VOF-275-48 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 0.75" H (127.0mm x 76.2mm x 19.1mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, EN, FCC, IEC, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output 1
3.33 A