SDI65-12-UD2-P5R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
12V 60 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
CUI IEC 62368-1 Adapters | Digi-Key Daily
SDI65-12-UD2-P5R
DigiKey Part Number
SDI65-12-UD2-P5R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI65-12-UD2-P5R
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SDI65-12-UD2-P5R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
Europe
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB Scheme, CCC, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, RCM, UL
Current - Output (Max)
5A
Standard Number
C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Power (Watts)
60 W