PDQ30-Q48-S12-D is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 5
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 2.5A 18V - 75V Input
PDQ30-Q48-S12-D
DigiKey Part Number
179-PDQ30-Q48-S12-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDQ30-Q48-S12-D
Description
DC DC CONVERTER 12V 30W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PDQ30-Q48-S12-D Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
2.5A