LFMWLT150-1004
DigiKey Part Number
179-LFMWLT150-1004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFMWLT150-1004
Description
AC/DC CONVERTER 48V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC Input
EDA/CAD Models
LFMWLT150-1004 Models
Voltage - Isolation
5.9 kV
Series
Efficiency
86%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.32" H (101.6mm x 50.8mm x 33.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
2.08 A