FNP600-48G
DigiKey Part Number
179-2632-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FNP600-48G
Description
AC/DC CONVERTER 48V 600W
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
89%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Front End
Features
Adjustable Output, I2C Interface, Load Sharing, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
11.74" L x 1.60" W x 3.30" H (298.2mm x 40.6mm x 83.8mm)
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
12.6 A