AE10-EW-S9
DigiKey Part Number
179-AE10-EW-S9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AE10-EW-S9
Description
DC DC CONVERTER 9V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 9V 1.11A 100V - 1000V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AE10-EW-S9 Models
Category
Voltage - Isolation
4 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
OCP, OVP, SCP
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
76%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
5-DIP Module
Voltage - Input (Min)
100V
Size / Dimension
2.76" L x 1.89" W x 0.93" H (70.0mm x 48.0mm x 23.5mm)
Voltage - Input (Max)
1000V
Approval Agency
EN
Voltage - Output 1
Standard Number
55024; 55032 Class A
Current - Output (Max)
1.11A
Base Product Number
Power (Watts)
10 W