0ZRV0125FF1A
DigiKey Part Number
5923-0ZRV0125FF1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRV0125FF1A
Description
277 VAC RATED RADIAL LEAD PTC RE
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 277V (305V Int) 1.25 A Ih Through Hole Radial, Disc
EDA/CAD Models
0ZRV0125FF1A Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
240 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
800 mOhms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Voltage - Max
277V (305V Int)
Size / Dimension
0.740" Dia x 0.209" T (18.80mm x 5.30mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.25 A
Height - Seated (Max)
0.965" (24.50mm)
Current - Trip (It)
2.5 A
Lead Spacing
0.402" (10.20mm)
Current - Max
12.5 A