0ZRV0055FF1A
DigiKey Part Number
5923-0ZRV0055FF1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRV0055FF1A
Description
277 VAC RATED RADIAL LEAD PTC RE
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 277V (305V Int) 550 mA Ih Through Hole Radial, Disc
EDA/CAD Models
0ZRV0055FF1A Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
630 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
2.1 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Voltage - Max
277V (305V Int)
Size / Dimension
0.496" L x 0.161" W (12.60mm x 4.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
550 mA
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Current - Trip (It)
1.25 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
5.5 A