0ZRV0025FF1B
DigiKey Part Number
5923-0ZRV0025FF1B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRV0025FF1B
Description
277 VAC RATED RADIAL LEAD PTC RE
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 277V (305V Int) 250 mA Ih Through Hole Radial, Disc
EDA/CAD Models
0ZRV0025FF1B Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.3 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
4.3 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Voltage - Max
277V (305V Int)
Size / Dimension
0.350" L x 0.150" W (8.90mm x 3.80mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
250 mA
Height - Seated (Max)
0.598" (15.20mm)
Current - Trip (It)
560 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
2.5 A