0ZRV0016FF1E
DigiKey Part Number
5923-0ZRV0016FF1E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRV0016FF1E
Description
SENSOR PTC RADIAL
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 277V (305V Int) 160 mA Ih Through Hole Radial, Disc
EDA/CAD Models
0ZRV0016FF1E Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
2.3 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
8 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Voltage - Max
277V (305V Int)
Size / Dimension
0.291" L x 0.150" W (7.40mm x 3.80mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
160 mA
Height - Seated (Max)
0.559" (14.20mm)
Current - Trip (It)
370 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
1.6 A