0ZRV0012FF1E
DigiKey Part Number
5923-0ZRV0012FF1E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRV0012FF1E
Description
SENSOR PTC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 277V (305V Int) 120 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ZRV0012FF1E Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
3 Ohms
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
12 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Ceramic
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
277V (305V Int)
Size / Dimension
0.319" L x 0.150" W (8.10mm x 3.80mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
120 mA
Height - Seated (Max)
0.504" (12.80mm)
Current - Trip (It)
300 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
1.2 A