0ZRB0185FF1E
DigiKey Part Number
5923-0ZRB0185FF1E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRB0185FF1E
Description
PTC RESET FUSE 30V 1.85A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 1.85 A Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ZRB0185FF1E Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
90 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Box
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
30V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
1.85 A
Size / Dimension
0.402" L x 0.118" W (10.20mm x 3.00mm)
Current - Trip (It)
3.7 A
Height - Seated (Max)
0.618" (15.70mm)
Current - Max
40 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)