0AKNBK200-BB
DigiKey Part Number
5923-0AKNBK200-BB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0AKNBK200-BB
Description
FUSE 200A 500V STUD MNT
Detailed Description
200A 500 VDC Fuse Rectangular Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.929" L x 0.866" W x 0.984" H (49.00mm x 22.00mm x 25.00mm)
Fuse Type
Rectangular
Melting I²t
9350.0
Current Rating (Amps)
200A