0AKHBK500-BA
DigiKey Part Number
5923-0AKHBK500-BA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0AKHBK500-BA
Description
FUSE 500A 1000V STUD MNT
Detailed Description
500A 1 kVDC Fuse Square Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
1 kVDC
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Box
Class
aR
Fuse Type
Square
Size / Dimension
2.827" L x 1.850" W x 1.890" H (71.80mm x 47.00mm x 48.00mm)
Current Rating (Amps)
500A