0680H0750-05 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 0680H0750-05 |
Description | FUSE BRD MT 750MA 125VAC/VDC SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 750 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 0680H0750-05 Models |
Category | Voltage Rating - DC |
Mfr | Response Time Slow Blow |
Series | Package / Case |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A AC, 500A DC |
Part Status Active | Melting I²t 0.28 |
Mounting Type Surface Mount | Approval Agency cURus |
Fuse Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.240" L x 0.100" W x 0.100" H (6.10mm x 2.54mm x 2.54mm) |
Voltage Rating - AC 125 V | DC Cold Resistance 0.53 Ohms |