0679L3000-25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 2 363
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 669
Datasheet
Image for 0679L3000-25 is not available
0679L3000-25
DigiKey Part Number
5923-0679L3000-25TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0679L3000-25
Description
CIRCUIT PROTECTION
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Melting I²t
1.8
Approval Agency
cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.100" W x 0.100" H (6.10mm x 2.54mm x 2.54mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.022 Ohms