0679H1000-05
DigiKey Part Number
5923-0679H1000-05TR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0679H1000-05CT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0679H1000-05DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0679H1000-05
Description
FUSE BRD MNT 1A 350VAC 72VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 A 350 V 72 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0679H1000-05 Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 100A DC
Part Status
Active
Melting I²t
0.54
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.100" W x 0.110" H (6.10mm x 2.54mm x 2.79mm)
Voltage Rating - AC
350 V
DC Cold Resistance
0.009 Ohms