WLS27XW570DSPWMQ
DigiKey Part Number
2170-WLS27XW570DSPWMQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLS27XW570DSPWMQ
Description
WLS27 WORK LIGHT STRIP; DIFFUSED
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light White 22.44" (570.0mm) 12 ~ 30VDC Flat, Diffused
Category
Voltage - Supply
12 ~ 30VDC
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Features
Dimmable
Series
Housing Material
Aluminum (Al)
Packaging
Box
Termination Style
Connector (M12)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Illumination Color
White
Ingress Protection
IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Luminous Flux
1600lm
Lens Type
Flat, Diffused
Length
22.44" (570.0mm)
Approval Agency
CE, cULus
Profile (W x H)
1.06" (27.0mm) Dia