T18-2VPFF50IR-2M
DigiKey Part Number
2170-T18-2VPFF50IR-2M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T18-2VPFF50IR-2M
Description
PHOTO SEN IR 50MM COMP PNP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 1.969" (50mm) PNP - Dark-ON/Light-ON
Category
Response Time
1.5ms
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
PNP - Dark-ON/Light-ON
Series
Light Source
Infrared LED
Packaging
Box
Connection Method
Cable
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IP68, IP69K, IEC
Sensing Method
Background Suppression
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Distance
1.969" (50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V