S4BR14-900-S
DigiKey Part Number
2170-S4BR14-900-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S4BR14-900-S
Description
SAFETY LIGHT CURTAIN, RECEIVER
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Light Curtain 14mm Finger Receiver Only
Category
Protective Height
900mm
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Operating Range
0.1m ~ 12.0m
Series
Features
Receiver Only
Packaging
Box
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Protection
Finger
Voltage - Supply
24VDC
Detection Capability
14mm