QS18VP6AF350Q5
DigiKey Part Number
2170-QS18VP6AF350Q5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS18VP6AF350Q5
Description
WORLD-BEAM: ADJUSTABLE FIELD BAC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 1.181" ~ 13.780" (30mm ~ 350mm) PNP - Dark-ON/Light-ON
Category
Response Time
2.8ms
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
PNP - Dark-ON/Light-ON
Series
Light Source
Red (640nm)
Packaging
Bulk
Connection Method
Connector, M12
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IEC, NEMA 6
Sensing Method
Background Suppression
Cable Length
5.906" (150.00mm)
Sensing Distance
1.181" ~ 13.780" (30mm ~ 350mm)
Adjustment Type
Adjustable
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C